Aktuality
UPOZORŇUJEME, že od 15.4.2024 neprovádíme stanovení REAST specifických IgE protilátek ELISA metodou (kapalné alergeny Dr. Fooke).
ALEX2 – automatický multiplexní test pro
stanovení specifických IgE protilátek
Metoda umožňuje simultánní stanovení specifického IgE
(kvantitativně) již proti 296 různým molekulárním komponentám nebo extraktům v
lidském séru nebo plazmě. Extrakty alergenů a molekulární komponenty jsou
navázány na nanočástice, které jsou systematicky naneseny v podobě spotů
na pevnou fázi – membránu reagenční kazety. Výsledky jsou analyzovány
specifickým software Raptor MADx. Součástí testu je i semikvantitativní
stanovení celkového IgE.
Měřící rozsah metody pro
specifické IgE je udáván 0,1–50 kUA/l. Výsledky větší než 0,3 kUA/l jsou
považovány za pozitivní, meze pro interpretaci hladiny specifického IgE jsou
následující,výrobce pro hodnocení nepoužívá RAST třídy :
<
0,3 kUA/l - negativní nebo nejistá
0,3
- 1,0 kUA/l - nízká hladina sIgE
1,0
- 5,0 kUA/l - mírně zvýšená hladina sIgE
5,0
- 15,0 kUA/l - vysoká hladina sIgE
>
15 kUA/l - velmi vysoká hladina sIgE
Výsledek laboratoř zasílá
do NIS pro nemocniční žadatele, pro mimonemocniční tiskne a zasílá dle domluvy.
Na výsledkový list jsou zadány pouze alergeny s pozitivním nálezem (tedy
s hodnotou >0,3 kUA/l). Kompletní výsledek ALEX2 testu včetně rozšířené
interpretace laboratoř zasílá na vyžádání. Seznam všech stanovovaných alergenů
zde
Vyšetření funkční aktivity komplementu
Hodnocení výsledku vyšetření funkční aktivity komplementu a algoritmus detekce možné komplementové patologie naleznete zde
Autoprotilátky proti 3-hydroxy-3-methyl-glutaryl-koenzym A reduktáze
Nově provádíme stanovení protilátek proti HMGCR, jehož detekce má význam pro laboratorní diagnostiku statiny indukované nekrotizující myopatie. Pozitivita těchto protilátek, spolu s anamnézou užívání statinů, s přetrvávající svalovou slabostí i po jejich vysazení, elevací hladin kreatinkinázy (CK > 10x) a nálezem nekrózy fibril ve svalové biopsii tvoří hlavní kritéria této nově definované nozologické jednotky.
Vyšetření provádíme metodou chemiluminiscence s využitím analyzátoru BioFlash. Senzitivita anti-HMGCR protilátak pro diagnózu imunitně zprostředkované nekrotizující myopatie je výrobcem udávání 82,1 %. Specificita stanovení 99,7%.
Nový způsob vyšetření a hodnocení metody Quantiferon (QTF)
Vyšetření Quantiferon patří do skupiny tzv. IGRA testů (Interferon gamma release assays). Test slouží k diagnostice latentní i aktivní infekce M. tuberculosis. Byl schválen řadou národních autorizačních institucí (např. FDA, EU) pro použití v diagnostice latentní i aktivní infekce M. tuberculosis. V následujícím dokumentu naleznete charakteristiku a popis vyšetření quantiferon. Pro hodnocení výsledků je přiložena přehledná tabulka a doporučení Sekce pro tuberkulózu, kdy je vhodné toto vyšetření indikovat. Více zde.
Nové hodnocení fluorescenčních obrazů anti-nukleárních protilátek (ANAb) na substrátu HEP-2000
Na základě mezinárodního konsenzu pro hodnocení ANA obrazů (ICAP) z roku 2015 bude změněno hodnocení fluorescenčních obrazů anti - nukleárních protilátek (ANAb) metodou nepřímé imunofluorescence na substrátu HEP-2000 buněk.
Přehlednou tabulku jednotlivých fluorescenčních obrazů, zkratky uváděné ve výsledkovém listu, asociaci s příslušnými antigeny a klinickou asociaci naleznete zde.
Specifické IgE proti molekulárním alergenům
Laboratoř ÚLBLD KIA rozšířila svou nabídku vyšetření specifického IgE o molekulární diagnostiku, tedy vyšetření spec. IgE proti molekulárním alergenům se v alergologii je především očekává:
- Zpřesnění diagnostického procesu
- Rozlišení zkřížené reaktivity od pravé kosenzibilizace
- Zlepšení indikace a výběru vhodných alergenů pro specifickou imunoterapii
- Zjištění pravděpodobnosti vážné systémové reakce
- Posílení argumentace při nasazení eliminační diety
Spektrum molekulárních alergenů vyšetřovaných v laboratoři ÚLBLD KIA viz žádanka ke stažení na:
http://ulbld.lf1.cuni.cz/klinicka-imunologie-a-alergologie-laborator-zadanky
Genetické vyšetření celiakie - Zjištění přítomnosti rizikových alel DQ2 a DQ8 pomocí reverzní hybridizace
Celiakie je chronické autoimunitní onemocnění způsobené intolerancí lepku neboli glutenu. U postižených osob příjem lepku vyvolává zánět střevní sliznice, který vede k malabsorpci živin, průjmu, vyrážce a mnoha dalším příznakům. Projevy celiakie mohou být nespecifické a mohou se vyskytnout jak v dětství, tak v průběhu života. Při podezření na celiakii lze mimo vyšetření sérových markerů využít i znalostí částečné genetické podmíněnosti této choroby.
V intoleranci lepku hrají důležitou roli receptory některých bílých krvinek značené jako HLA-DQ. Bylo zjištěno, že většina pacientů s celiakií nese ve své genetické informaci typy receptoru DQ2 či DQ8. Různé zdroje uvádějí, že alespoň jednu z těchto variant najdeme u 98-99,5% pacientů. Ve zdravé populaci se tyto varianty vyskytují přibližně u 30 % lidí. Pokud tedy u pacienta s podezřením na celiakii zjistíme přítomnost DQ2 či DQ8 mohou být jeho příznaky touto nemocí způsobeny. Pokud u pacienta neodhalíme přítomnost ani jedné z těchto variant, je velmi nízká šance, že by jeho problémy byly způsobeny celiakií.
Genetické vyšetření celiakie má tedy především vylučující charakter ve smyslu odhalení „NEceliatiků“. Průkaz DQ2 nebo DQ8 však neznamená, že pacient trpí celiakií! Vyšetření je prováděno z plné krve pacienta. Vzhledem k vyšší náročnosti metody je dodací lhůta výsledků tři týdny.