Klinická mikrobiologie - Národní referenční laboratoř pro tkáňové helmintózy

• Adresa

Studničkova 7, 128 00 Praha 2 - Albertov

• Vedoucí pracovník VŠ

prof. RNDr. Libuše Kolářová, CSc.

parazit@vfn.cz

• Úsekový SŠ pracovník

Julie Zemanová

• Nákladové středisko

• Charakteristika pracoviště

Charakteristika pracoviště: Laboratoř provádí vyšetření séra, sklivce a mozkomíšního moku na přítomnost specifických protilátek proti parazitárním nákazám vyvolaným helminty a specifická vyšetření (včetně histopatologie a molekulárně-biologických metod) suspektních parazitárních útvarů a různých tkáňových vzorků (včetně obsahu cyst). Specifické protilátky proti různorodým parazitárním antigenům prokazuje různými typy reakcí. To umožňuje diferenciální diagnostiku helmintóz a vyloučení nespecifických reakcí u alergiků, onkologických pacientů, diabetiků a dalších osob s jinými imunopatologickými stavy. Vedle vyšetření na běžné autochtonní infekce (larvální toxokaróza) jako jediná v ČR zajišťuje laboratorní diagnostiku některých importovaných (např. schistosomóza, filarióza, angiostrongyloidóza) a autochtonních nákaz (např. trichinelóza, alveolární hydatidóza, fasciolóza, dirofilarióza). Zdravotnickými pracovníky indikovaná vyšetření provádí jak u dospělých, tak u dětí z celé republiky. Eviduje výskyt helmintóz na našem území. Připravuje vzorky pro Externí hodnocení kvality diagnostických laboratoří - Larvální toxokaróza. Poskytuje konzultace i pro laickou veřejnost. Školí pregraduální a postgraduální studenty medicíny a přírodovědných oborů. Pořádá stáže a kurzy pro zdravotnické pracovníky v předatestační přípravě a účastníky celoživotního vzdělávání.

Zpět na seznam laboratoří